Work&Travel

Work and Travel programı, Türkiye'de okuyan üniversite öğrencilerinin yaz tatillerinde Amerika'ya gidip, genellikle turizme yönelik sezonluk giriş seviyesindeki işlerde çalışıp İngilizcelerini geliştirebildikleri ve Amerikan kültürünü birebir yaşadıkları bir kültürel değişim programıdır.

Work and Travel-USA programı, Amerikan hükümeti tarafından ülkeler ve kültürler arasında ortak anlayışı ve iletişimi geliştirmek amacıyla Mutual Educational and Culturel Exchange Act anlaşması uyarınca başlatılan, 1988 yılında kuralları Amerikan kanunlarıyla da belirlenen bir şekilde devam eden ve sonunda işleyiş ve şartları açıklığa kavuşmuş bir programdır. Bu program ABD dışındaki ülkelerin üniversite öğrencilerini yaz tatillerinde Amerika ‘ya J-1 vize kategorisinde gelip çalışmalarını sağlayan; çalışma süreleri bitiminde de Amerika’da gezebilmelerine olanak veren bir programdır.

Bu programa katılacak adaylarda en önemli şart; 18-28 yaşlarında olmalarının yanında, üniversite öğrencisi olmak, orta derecede İngilizce bilmektir. Work and Travel programında çalışma süresi minimum 12 hafta olup, katılımcılara program sonunda, programın "Travel" bölümü için 30 gün daha Amerika'da kalma hakkı verilir.

Bu program sayesinde öğrenciler Amerikan hükümeti tarafından kendilerine sağlanan yasal çalışma hakkı ile en çok 4 ay çalışma ve çalışma dönemi bittikten sonra da en çok 30 gün seyahat etme hakkına sahip olurlar.  

Work and Travel programına sadece iletişim kurabilecek seviyede İngilizce bilgisi olan öğrenciler katılabilirler. Work and Travel (WAT) programı Amerika’da İngilizcenizi etkin bir şekilde geliştirebilmenizin en ekonomik yollarından birisidir. Unutulmamalıdır ki, bu program bir dil kursu, tatil veya turistik bir program değildir. Öğrencilerin ailelerinden ve tanıdıklarından uzakta kendi başlarına sorumlu hareket ederek bir hayat deneyimi programıdır. Öğrencilerin programa gerçekçi ve doğru bilgilerle hazırlanarak katılması gerekmektedir.

 

Programa Uygunluk

 

  • -   İngilizce konuşulan bir çevrede başarıyla iletişim kurabilecek düzeyde İngilizce bilgisi
  • -   18-28 yaş aralığında olmak
  • -  Türkiye veya KKTC’de bir yüksek eğitim kurumunda kayıtlı öğrenci olarak aktif bir şekilde örgün öğrenim görüyor olmak.
  • -   En az 1 sömestr ya da eşdeğer bir dönemi tamamlamış olmak
  • -   1. yılında olan master öğrencileri de başvuruda bulunabilir

İLETİŞİMMaslak Mahallesi, Taşyoncası Sokak, No: 1V ve No:1Y Bina Kodu: 34481742 Sarıyer/İstanbul


+90 (212) 210 10 10


[email protected]

Nişantaşı Üniversitesi WeCenter Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Birimi